Özgeçmişim

Turgut A. Karabekir (Ali Turgut karabekir)

 

ali-turgut-karabekir1928 yılında İstanbulda doğdu. 1948 yılında Galatasary Lisesini, 1954 yılında da Güzel Sanatlar Akademisi Y. Mimari Bölümünü bitirdi.

Daha Akademide öğrenci iken proje ve inşaat yapmaya başladı, mezun olduktan sonra Kadiköy’de ofisini açtı. 1940 yılına kadar İstanbul’da Türbe’de Piyer Loti caddesinde, sonraki yıllarda da, Suadiye’de yaşadı. 1951 yılında Gönül Görgüç ile evlendi. 1952 yılında oğulları Cem İstanbul’da doğdu. 1955 yılında Kadiköy’de ‘Rustika’ adıyla bilinen modern mobilya ağza ve atölyesini kurdu. 1957 yılında yedek-subay hizmetini Tuzla’da Uçaksavar Topçu Birliğinde yaptı. 1958 yılında Yıldız Teknik Okul Mimari bölümünde hocalığa başladı.

1959 sonbaharında Amerika Birleşik Devletlerine gitti ve mimari dalında çalışmalarına başladı. 1963 yılında çalışmakta olduğu ofiste ortak olarak 1976 yılına kadar çalıştı. ABD’nin Maryland eyaletinde iş yeri olan  Cohen Haft Holtz Kirkxton Karabekir (CHHKK), o yıllarda ABD’nin en büyük yüz Mimari firmasından bir tanesi idi. Bu yıllarda Turgut  A. Karabekir planlama, oturum ve konut  dallarında geniş uygulamalarda bulundu.

1975 da ortaklıktan ayrılarak Türkiye’ye döndü ve üç yıl Borumda yaşadı. 1978 sonunda tekrar ABD’ye dönerek kendi mimari ofisini açtı ve 2000 yılına kadar projeler üzerinde ve Mimari müşavir olarak çalışmalarını sürdürdü. Bu yıllarda her fırsatta Bodruma gelerek tatillerini değerlendirdi.

1999-2005 yıllarında ABD Galatasaraylılar cemiyeti başkanlığını yaptı. 2001 yılından itibaren yeni proje üstlenmemeye karar verdi. Yaşamının çoğunu Bodrumda geçirmeye başladı.

2000-2001 yılında yazarlığa başladı.
Tamamen Atatürk ilkelerine bağlı, bağımsız ve özgür bir Türkiye’nin ana konuları üzerinde yazmaktadır.

Bodrum yerel gazetesi “Yarımada”‘da, 2006 yılından sonra “Cumhuriyet” gazetesinde makâleler yazdı. Cumhuriyet gazetesi yolunu değiştirmeye başlayınca, kendi Web sayfasından “Kilit Taşları” başlığıyla ülkenin ana sorunlarının çözümü üzerinde yazmaya ve yaymaya devam etmektedir.
2000-2020 arasında bine yakın makâlesi, tweet’i, resmi makamlara başvuruları, bulunmaktadır.
Web sayfası: www.turgutkarabekir.com  Tweet: @turgutkarabekir

Hâlen yayınlanmış 4 kitabı vardır. 2 kitabı ve 1 şiir kitabı basım hazırlığındadır.

On yaşından beri deniz sporu ile uğraştı, ABD ye gitmeden evvel yelken yarışlarında dereceler yaptı. ABD’de de yelkenciliği evvela dingi yarışlarında sonra yat yarışlarında 2000 yazına kadar devam ettirdi. Teknesi Kuma 1976-79 arası Bodrum’da kaldı. Uzun yıllar tenis oynamış, arı yetiştirmiştir. Galatasaray’da aletli jimnastik yapmış, sporu hiçbir zaman bırakmamıştır ve hâlâ sebatla devam etmektedir.

Hâlen eşi Gönül ile, Bodrum’da, Bitez’de oturmaktadır. Oğlu Cem, eşi Arzu iki çocukları, Şan ve Kaan ile, ABD’de Maryland eyâletinde yaşamaktalar.

Eylül 2020
Bodrum